Places restantes

Places restantes

ACTIVITESECTEURINTERVENANTplaces restantes
P1103 EV MUSIC 3-4 MERC 15H30-16H15PETITE ENFANCEKITAINE VALENTINE0
P1104 EV MUSIC 4-5 MERC 14H30-15H30PETITE ENFANCEKITAINE VALENTINE2
P1105 EV MUSIC 5-6 MERC 13H30-14H30PETITE ENFANCEKITAINE VALENTINE0
P2101 THEATRE 8-10 MERC 13H-14H30ART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU3
P2102 THEATRE 8-10 MERC 14H30-16HART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2103 THEATRE 11-14 MERC 16H-17H30 ART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU1
P2104 THEATRE 11-14 MERC 17H30-19HART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2105 THEATRE 8-10 VENDR 16H30-18HART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2106 THEATRE 11-14 LUND 18H-19H30ART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU5
P2107 THEATRE 6-9 ANS MARDI 17H-18HART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2108 THEATRE 11-14 MARDI 18H-19H30ART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2109 THEATRE 8-10 JEUDI 17H-18H30ART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2110 THEATRE 11-14 VEND 18H-19H30ART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2111 THEATRE 13-18 VEND 19H30-21HART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU2
P2112 THEATRE 8-10 LUNDI 16h30-18hART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2201 THEATRE LYCEEN LUND 20H-22HART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU4
P2202 THEATRE ADULT MARDI 19H30-22HART DU SPECTACLEDUPONT J./THEATRE DE L’IMPREVU0
P2410 MAGIE INTERM MERC 14H-15HART DU SPECTACLELAPORTE JIMMY10
P2411 MAGIE DEBUTANT MERC 15H-16HART DU SPECTACLELAPORTE JIMMY2
P2412 MENTALISME MERC 13H-14HART DU SPECTACLELAPORTE JIMMY9
P2500 COMEDIE MUS VEND 18H30-20HART DU SPECTACLELE GROS S./DUPONT J.9
P3101 ANGLAIS 5-6 SAM 9H30-10H30LANGUESHIPPON Sandra0
P3102 ANGLAIS 7-8 SAM 10H30-11H30LANGUESHIPPON Sandra0
P3103 ANGLAIS 9-10 SAM 11H30-12H30LANGUESHIPPON Sandra7
P3201 ANGLAIS DEBU LUNDI 17H-18H30 LANGUESDERANCY KARINE8
P3202 ANGLAIS INTER LUNDI 18H30-20HLANGUESDERANCY KARINE10
P3203 ANGLAIS AVANC LUN 20H15-21H45LANGUESDERANCY KARINE8
P3230 ITALIEN CULTURE JEU 18H-19H30LANGUESBERTHO SCIACCA FRANCESCA4
P3231 ITALIEN AVANC MARDI 18H-19H30LANGUESBERTHO SCIACCA FRANCESCA7
P3232 ITALIEN DEB.MARDI 16H30-18HLANGUESBERTHO SCIACCA FRANCESCA8
P3233 ITALIEN CONV JEUDI 16H30-18HLANGUESBERTHO SCIACCA FRANCESCA6
P3234 ITALIEN INTER 1 MARD 19H30-21LANGUESBERTHO SCIACCA FRANCESCA3
P3260 JAPONAIS AVANCE JEUD 18H-19H3LANGUESLASSOURD DEBORAH8
P3261 JAPONAIS DEB  MARDI 18H-19H30LANGUESLASSOURD DEBORAH7
P3262 JAPONAIS INTER MAR  19H30-21HLANGUESLASSOURD DEBORAH6
P3263 JAPONAIS INTER JEU  19H30-21HLANGUESLASSOURD DEBORAH10
P4001 EVEIL COR 3-4 SAM 9H30-10H30PETITE ENFANCESOUMAH Lucienne4
P4002 EVEIL CORP 4-5 SAM 10H3-11H30PETITE ENFANCESOUMAH Lucienne2
P4003 EVEIL CORP 5-6 SAM 11H30-12H3PETITE ENFANCESOUMAH Lucienne0
P4101 DANSE CLASSIQ 6-7 MER 13H-14HDANSEGENCI HASA6
P4102 DANSE CLASSIQ 7-8 MER 14H-15HDANSEGENCI HASA5
P4103 DANSE CLASSIQ 8-9 MER 15H-16HDANSEGENCI HASA4
P4104 DANS CLASSIQ 9-11 MER 16H-17HDANSEGENCI HASA5
P4105 DANS CLA 11-13 MER 17H30-18H4DANSEGENCI HASA14
P4106 DANSE CLA 13-17 MER 18H45-20HDANSEGENCI HASA8
P4108 DANSE TX NIV MERC 20H-21H30DANSEGENCI HASA12
P4110 DANSE EXPR 3-5  MERCR 17H-18HPETITE ENFANCEMARTIN AGNES1
P4111 DANSE EXPR 3-4 MERC 16H-17HPETITE ENFANCEMARTIN AGNES1
P4112 DANSE EXPR 4-5 MERC 15H-16HPETITE ENFANCEMARTIN AGNES0
P4113 DANSE EXPR 6-8 MERC 13H-14HDANSEMARTIN AGNES7
P4114 DANSE EXPR 7-9 MERC 14H-15HDANSEMARTIN AGNES3
P4124 DANSE MODE12-16 MAR 18H-19H30DANSEMARTIN AGNES9
P4222 DANSE ORIEN TX MER 20H-21H30DANSEAYOUB MERIEM16
P4300 MODERN JAZZ 12-15 LUN 18H-19HDANSELE GROS SEVERINE0
P4301 HIP HOP 6-9 DECOU MAR 17H-18HDANSELIGNE DE MIRE8
P4302 HIP HOPDEB9-16 MAR 18H-19H30DANSELIGNE DE MIRE0
P4303 HIP HOP AV10-16 MER 18H30-20HDANSELIGNE DE MIRE2
P4304 DANCEHALL 11-17 MER 17H-18H30DANSELIGNE DE MIRE15
P4305 HIP HOP ADUL MARD 19H30-21HDANSELIGNE DE MIRE9
P4310 MODERN JAZZ6-8 VEND17H30-18H3DANSELE GROS SEVERINE7
P4311 STREET JAZZ LUN 19H-20H30DANSELE GROS SEVERINE10
P4312 MODERN JAZZ LUN 20H30-22HDANSELE GROS SEVERINE8
P4313 CLASSIC TRAINING SAM 10H-11HDANSELE GROS SEVERINE4
P4314 MODERN JAZZ 8-11 LUN 17H-18HDANSELE GROS SEVERINE0
P4315 CAPOEIRA 12 ET SAM 14H-15H30 DANSEVERDE MILHO15
P4316 CAPOEIRA 6-11  SAM 15H3-16H3DANSEVERDE MILHO16
P4321 BARRE AU SOL SAM 9H30-11HDANSELEROY Jean-Baptiste8
P4322 BARRE AU SOL SAM 11H-12H30DANSELEROY Jean-Baptiste6
P4323 BARRE AU SOL MERC 19H-20H30DANSELEROY Jean-Baptiste2
P4324 BARRE CLASS SAM 12H30-13H30DANSELEROY Jean-Baptiste3
P4325 CABARET MERC 18H-19HDANSELEROY Jean-Baptiste8
P4326 PILOXING BARRE MARD 20H-21HFITNESSMARTIN JAMELIN sandrine0
P4327 PILOXING SSP MARD19H-20HFITNESSMARTIN JAMELIN sandrine18
P4331 ABDO FESS MERC 9H-10HFITNESSLE GROS SEVERINE8
P4332 ABDO FES LUND 20H-21HFITNESSCAREL PIERRE21
P4333 ABDO FESSIER SAMED 11H-12HFITNESSLE GROS SEVERINE7
P4342 BODY GYM JEUDI  9H-10H15FITNESSDE BONNEVIE CAROLINE0
P4344 STRETCH JEUDI 10H15-11H15FITNESSDE BONNEVIE CAROLINE1
P4345 CARDIO FIT JEUD 13H15-14H15DANSELE GROS SEVERINE11
P4346 COACHING.FITNES.JEUD 11H-12HFITNESSLE GROS SEVERINE5
P4347 COACHING.FITNES.VEND 11H-12HFITNESSLE GROS SEVERINE4
P4348 COACH.FITN.BO JEUD 12H1-13H15FITNESSLE GROS SEVERINE4
P4349 COACH.FITN.BO VEND 10H-11HFITNESSLE GROS SEVERINE5
P4350 SWISS BALL VEND 19H-20HFITNESSLEITIENNE Anne-claire7
P4351 PRIMAL MOUV. MERC 9H-10HFITNESSLEITIENNE Anne-claire19
P4401 GYM LUNDI 9H-10HGYMBRACHET ROGER17
P4402 GYM LUNDI 19H-20HGYMBRACHET ROGER6
P4403 GYM LUNDI 11H-12HGYMBRACHET ROGER20
P4404 GYM LUNDI 20H-21HGYMBRACHET ROGER3
P4405 GYM MARDI 9H-10HGYMBRACHET ROGER15
P4406 GYM SENIOR MARDI  10H-11HGYMBRACHET ROGER18
P4407 GYM VENDRE 9H-10HGYMBRACHET ROGER18
P4408 GYM SENIOR VENDR 10H-11HGYMBRACHET ROGER17
P4409 GYM JEUDI 9H-10HGYMBRACHET ROGER20
P4410 STRETCHING LUNDI  10H-11HGYMBRACHET ROGER19
P4421 GYM NATURE JEUDI  10H15-11H15GYMBRACHET ROGER20
P4422 STRETCH LUND 21H-22HFITNESSCAREL Pierre14
P4430 SOPHROLOGIE MER 10H-11HBIEN-ETRE RELAXATIONLABORIE DELPHINE8
P4431 SOPHROLOGIE VEND 18H-19HBIEN-ETRE RELAXATIONLABORIE DELPHINE12
P4432 SOPHROLOGIE VEND 19H-20HBIEN-ETRE RELAXATIONLABORIE DELPHINE11
P4440A SOPHRO  8/15 VEN 16H45-17H45BIEN-ETRE RELAXATIONLABORIE DELPHINE12
P4440B SOPHRO  8/15 VEN 16H45-17H45BIEN-ETRE RELAXATIONLABORIE DELPHINE12
P4440C SOPHRO  8/15 VEN 16H45-17H45BIEN-ETRE RELAXATIONLABORIE DELPHINE12
P4443 GYM BIEN ETRE MAR 19H30-20H30BIEN-ETRE RELAXATIONMARTIN AGNES6
P4444 GYM BIEN ETRE MAR 20H30-22HBIEN-ETRE RELAXATIONMARTIN AGNES9
P4446 PILATES INTERM MERC 10H-11HBIEN-ETRE RELAXATIONLEITIENNE ANNE-CLAIRE3
P4447 PILATES SENIOR MERC 11H-12HBIEN-ETRE RELAXATIONLEITIENNE ANNE-CLAIRE0
P4449 PILATES DEBUT VEND 18H-19HBIEN-ETRE RELAXATIONLEITIENNE ANNE-CLAIRE15
P4460 DAO YIN LUND 13H-14H15BIEN-ETRE RELAXATIONCANOVAS SABINE19
P4500 YOGA LUNDI 9H30-11HBIEN-ETRE RELAXATIONMICHAUD Sophie0
P4501 YOGA LUNDI 11H-12H30BIEN-ETRE RELAXATIONMICHAUD SOPHIE0
P4502 YOGA JEUDI 18H-19H30BIEN-ETRE RELAXATIONMICHAUD SOPHIE0
P4503 YOGA JEUDI 19H30-21HBIEN-ETRE RELAXATIONMICHAUD SOPHIE0
P4504 YOGA VEND 9H30-11HBIEN-ETRE RELAXATIONMICHAUD SOPHIE0
P4505 YOGA VEND 11H-12H30BIEN-ETRE RELAXATIONMICHAUD SOPHIE0
P4506 YOGA VEND 18H30-20HBIEN-ETRE RELAXATIONMICHAUD SOPHIE0
P4507 YOGA VEND 20H-21H30BIEN-ETRE RELAXATIONMICHAUD SOPHIE0
P4601 RELAXATION JEUD 19H30-20H30BIEN-ETRE RELAXATIONCARISTAN LLAMAS9
P4602 RELAXATION  JEUD 12H30-13H30BIEN-ETRE RELAXATIONCARISTAN LLAMAS6
P4605 INITIA MEDIT JEUD 20H30-21H30BIEN-ETRE RELAXATIONCARISTAN LLAMAS8
P4701 CARTE GYM GYMBRACHET ROGER34
P4800 CARTE FITNESS 9H-18H LUN SAMFITNESSLE GROS / DE BONNEVIE0
P4900 ZUMBA LAT MERC 10H-11HFITNESSLE GROS SEVERINE10
P4901 ZUMBA LAT LUND 19H-20HFITNESSCAREL PIERRE22
P4903 ZUMBA LAT SAMED  12H-13HFITNESSLE GROS SEVERINE4
P4905 ZUMBA ADO LUND 18H-19HFITNESSCAREL PIERRE13
P4906 ZUMBA PAPI SENIOR JEU 10H-11HFITNESSCAREL PIERRE10
P5221 TAPISSIERJEUD 13H30-16HARTISANAT GLEIZES ISABELLE6
P5222 TAPISSIERJEUD 16H30-19HARTISANAT GLEIZES ISABELLE1
P5223 TAPISSIERJEUD 19H-21H30ARTISANAT GLEIZES ISABELLE5
P5410 1-2-3 COUSEZ MERC 17H30-19hARTISANAT DE GAULLE cécile10
p5411 COUTURE MARDI 14H-16HARTISANAT LAROUSSINIE HELENE1
P5412 COUTURE MARDI 19H30-21H30ARTISANAT LAROUSSINIE HELENE0
P5413 COUTURE MARDI 9H30-11H30ARTISANAT LAROUSSINIE HELENE1
P5501 TROMPE OEIL LUNDI 10H-16HARTISANAT CHEVRIER ANNE8
P5502 TROMPE OEIL LUNDI 10H-16HARTISANAT CHEVRIER ANNE5
P5504 TROMPE OEIL MARDI 10H-13HARTISANAT CHEVRIER ANNE4
P5702 BRODERIE JEUDI 13H30-16H30ARTISANAT CANNET ARMANDE5
P6100 ALA MANI 6-10 SAM 10H30-12H30ARTS PLASTIQUESLOVISA-FOUCHE BRIGITTE0
P6101 ALA MANI 10-15 VEN 17H3-19H30ARTS PLASTIQUESLOVISA-FOUCHE BRIGITTE3
P6102 BD MANGA 8-12 MERC 14H-15h30ARTS PLASTIQUESCHENE ISABELLE6
P6103 BD MANGA 12-17 MERC 17H-18h30ARTS PLASTIQUESCHENE ISABELLE7
P6104 BD MANGA 8-12 MERC 15H30-17hARTS PLASTIQUESCHENE ISABELLE3
P6121 PEINT COPIE TA LUND 17H-18h30ARTS PLASTIQUESCHEVRIER ANNE7
P6131 GRAINE ART 6-10 MER 16h-17h30ARTS PLASTIQUESEDELMAN LIPECKA ZOFIA7
P6132 GRAINE ART 6-10 JEU 17h-18h30ARTS PLASTIQUESEDELMAN LIPECKA ZOFIA8
P6200 AQUARELLE  LUND 13H30-15h30ARTS PLASTIQUESCHENE ISABELLE6
P6201 AQUARELLE  LUND 10H-12hARTS PLASTIQUESCHENE ISABELLE4
P6211 ACRYL CROQ  VEND 14H-16h30ARTS PLASTIQUESCHENE ISABELLE7
P6213 ARTS PLAST MARDI 19H-21hARTS PLASTIQUESDe GAULLE Cécile8
P6223 DESSIN MODEL AV JEU 14H-16H30ARTS PLASTIQUESEDELMAN LIPECKA ZOFIA3
P6224 STREET POP 10-15 LUN 17H30-19ARTS PLASTIQUESLOVISA-FOUCHE BRIGITTE10
P6225 DESSIN PEINT AV JEU 9H30-12HARTS PLASTIQUESEDELMAN Zofia7
P6240 COPIE TABL VEND 11H30-14hARTS PLASTIQUESCHEVRIER ANNE6
P6241 COPIE TABL VEND 9H-11h30ARTS PLASTIQUESCHEVRIER ANNE4
P6242 COPIE TABL MARD 13H-15h30ARTS PLASTIQUESCHEVRIER ANNE9
P6303 SCULPT FAMILLE MERC 16H-17H15PETITE ENFANCEASTRUC LUC9
P6304 SCULPT 7-15 ANS JEU 17h-18h30ARTS PLASTIQUESASTRUC LUC7
P6305 SCULPT 7-15 ANS MER 14h30-16hARTS PLASTIQUESASTRUC LUC2
P6306 SCULPT 11-17  JEU 18h30-20h30ARTS PLASTIQUESASTRUC LUC11
P6308 SCUL TERRE P JEUD 19H30-21H30ARTS PLASTIQUESASTRUC LUC10
P6401  RECUP ART 3-5 SAM 9H30-10H30PETITE ENFANCELOVISA-FOUCHE BRIGITTE0
P6402 PTIT DOIGT 5-7 MER 14H15-15H3PETITE ENFANCEDe GAULLE Cécile0
P6403 PTIT BRICO 7-12 MAR 17H30-19HARTS PLASTIQUESDe GAULLE Cécile7
P6404 PTIT BRICO 5-7 MERC 13H-14H15PETITE ENFANCEDe GAULLE Cécile0
P6405 PTIT DGT 7-12 MERC  15H30-17HARTS PLASTIQUESDe GAULLE Cécile5
P6500 ARCHILUDO 10-15 VEN 17H30-19HARTS PLASTIQUESMOULIN Sébastien4
P6501 ARCHI.DESSI 14-19 VEN 19H-21HARTS PLASTIQUESMOULIN Sébastien9
P6502 ARCHI.DESSI 14-19 VEN 18H-20HARTS PLASTIQUESMOULIN Sébastien8
P7100 SAVANT 5-8 LUN 16H30-17H45PETITE ENFANCEHENRIOT Sandrine/LES SAVANTS FOUS0
P7101 SAVANT 9-11 LUN 18H-19H30DECOUVERTEHENRIOT Sandrine/LES SAVANTS FOUS6
P8003 EVEIL MUSICAL  MER 16H30-17H3PARENTS/ENFANTKITAINE VALENTINE4
PC01  CLUB RANDONNEE  PEDESTRECLUBSAUSSERT/BARBONI/BOURDEL DIVERS89
PC02  CLUB ENCADREM JEUDI 9H30-17HCLUBSLEFEBURE ODETTE8
PC03  CLUB PATCHWORK MARDI 10H-17HCLUBSDE MARCILLY SUZON28
PC05  CLUB TAPISSIER MARDI 9H-17HCLUBSMETAIREAU MARIE FRANCE0
PC06  CLUB TAPISSIER MARDI 9H-17HCLUBSMETAIREAU MARIE FRANCE0
PC07  CLUB DANSE FOLK JEUD 20H30-22CLUBSMOULY JEAN/VIDAL FRANCOISE29
PC09 CLUB TAPISSIER JEUDI 8H30-13H3CLUBSJEANNE Francoise3
PC10 CLUB CREATI AIGUSAM 9H30-12H30CLUBSGIRARD GISLAINE-COLLON VERONIQUE18
PC11 CLUB TAPISSIER MERC 8H45-16H45CLUBSPARKINSON /CEAS/PINARD-LEGRY0
PC12 CLUB TAPISSIER MERC 8H45-16H45CLUBSPARKINSON /CEAS/PINARD-LEGRY0
PC13 CLUB REST TAB MARD 10H-13HCLUBSDECAUDAIN NICOLE3
PC16  CLUB ECRITURE LUND 19H-22HCLUBSMEYNIEL PHILIPPE10
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram